Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları dişin durumuna, kullanılan malzemelere, diş hekiminin uzmanlığına ve kliniğin bulunduğu lokasyona göre değişebilir. Ancak kanal tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha maliyetlidir. Çünkü ileri seviye uzmanlık gerektirir.

Kanal tedavisi fiyatları büyük şehirlerde daha yüksektir. Bunun yanı sıra dişe uygulanacak dolgu malzemesi de fiyatı belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Dişin kanal tedavisine uygun olup olmadığının belirlenmesi ve tedavi maliyetleri ile ilgili bilgi almak için öncelikle bir diş hekimine muayene olunmalıdır.

Diş hekimi, fiziki muayene ve gerektiğinde diş röntgeni ile dişin kanal tedavisine uygunluğunu belirler. Bu tedavi yöntemi dişin içindeki yumuşak dokunun (pulpa) iltihaplanması sonucu tercih edilir. İltihaplı dokunun çıkarılarak oluşan boşluğun dolgu malzemesi ile doldurulması kanal tedavisi olarak adlandırılır.

Kanal tedavisinin aşamaları şu şekildedir:

 • Muayene ve teşhis
 • Lokal anestezi ile uyuşturma
 • Dişin içinin açılması
 • İltihaplı dokunun çıkarılması
 • Kanalın temizlenmesi
 • Kanalın doldurulması
 • Dişin tekrar kapatılması

Kanal Tedavisi Fiyatları 2024

Dişin iç yapısıyla ilgili sorunları inceleyen ve tedavi uygulayan diş hekimliği dalına endodonti denir. Kanal tedavisi ise endodontik tedavi olarak da bilinir. Diş ağrısı ve şişlik şikayetleriyle başvuran hastalarda dişin çekilmeden tedavi edilmesi bu yöntem sayesinde mümkün olabilir. Kanal tedavisinde amaç enfeksiyonu gidermek, kanalı temizlemek ve dişin normal işlevine devam edebilmesini sağlamaktır.

Kanal tedavisi hangi durumlarda gereklidir?

Diş kanal tedavisi dişin iç kısmında bulunan yumuşak dokunun iltihaplanması sonucu uygulanan bir prosedürdür. Dolayısıyla basit dolguların yeterli bulunmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Diş kaybını engellemesi ve dişin çekilmeden tedavisini sağlaması bakımından uygulanan bir tedavi seçeneğidir.

 • Çürük dişin iç kısmına ulaştığında ve pulpa bölgesini enfekte ettiğinde kanal tedavisi yapılarak iltihaplı alan temizlenir.
 • Diş kökünde enfeksiyon oluşması durumunda kanal tedavisi en uygun seçeneklerden biridir.
 • Diş köküne zarar verebilecek hasar ve kırıklarda da kanal tedavisi tercih edilir.
 • Dişin iç kısmında oluşan kist veya tümörler kanal tedavisi ile temizlenebilir.
 • Dişte sürekli tekrarlayan ağrı ve hassasiyet durumlarında da kanal tedavisi uygulanabilir.
Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Dişte kanal tedavisi dişin durumuna göre bir veya birkaç seans sürebilir. Normal şartlarda tek seansta dişin içindeki iltihaplı doku çıkarılır, oluşan boşluk temizlenir ve şekillendirilir, dolgu malzemesi uygulanır. Ancak enfeksiyon yoğun ve dişin yapısı karmaşık ise seans sayısı artabilir. Tedavi sırasında ortaya çıkabilecek sorun veya komplikasyonlar da bu süreyi uzatabilir.

İlk muayenede dişin durumu tespit edilir. Röntgen çekimleri yapılır ve dişteki hasar tam olarak belirlenir. Ardından tedavi uygulanacak alana lokal anestezi yapılarak hastanın işlem sırasında acı hissetmemesi sağlanır. Dişin üst kısmı açılarak iç kısımdaki pulpa adı verilen doku temizlenir. Bu dokuda sinir ve damarlar bulunur. Daha sonra dişin iç kısmı özel aletlerle temizlenerek genişletilir. Kanal şekillendirilir ve özel solüsyonlarla dezenfekte edilerek bakterilerden tamamen arındırılır. Oluşan boşluk kauçuk benzeri bir malzeme ile doldurulur. Dişin üst kısmı ise dolgu veya kron ile kapatılır. Bu işlemler toplamda birkaç saati bulabilir.

Kanal tedavisinden sonra ağrı olur mu?

Kanal tedavisinde lokal anestezi uygulandığı için hasta bir süre ağrı hissetmez. Ancak işlemden birkaç saat sonra yani anestezi etkisi geçtiğinde ağrı hissedilmesi normaldir. Diş hekimi tarafından reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli kullanıldığında bu ağrı da zamanla ortadan kalkar. İlaçla dinmeyen şiddetli ağrı söz konusu ile mutlaka diş hekimi ile irtibata geçilmelidir.

Kanal tedavisi sonrası bakım, komplikasyon veya tekrarlama riskini azaltacaktır. Kanal tedavisinden sonra bakım önerileri şunlardır:

 • İşlemden sonra birkaç gün aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır.
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma alışkanlıklarının çözümüne yönelik önlem alınmalıdır.
 • Dişler düzenli fırçalanmalı ve antiseptik solüsyonlarla ağız bakımı yapılmalıdır.
 • Düzenli diş muayeneleri olası çürükleri ve enfeksiyonları engelleyecektir.

Bu önerilere ek olarak dişte ağrı, sızlama, şişlik hissedildiğinde zaman geçirmeden diş hekimine başvurmak diş sağlığı için oldukça önemlidir. Tedavinin ardından herhangi bir komplikasyon gelişmesi durumunda hemen müdahale etmek gerekir.

Prof. Dr. Engin Ersöz endodontik diş tedavilerinde uzman bir hekimdir. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.