Endodonti Nedir?

Endodonti Nedir

Endodonti nedir? Dişin iç yapısını oluşturan dokulardaki sorun ve hastalıklarla ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Bu alanın en yaygın uygulanan işlemi kanal tedavisidir. Dişin iç kısmında pulpa adı verilen yumuşak bir doku bulunur. Bu doku enfekte olduğunda diş köklerine zarar verebilir.

Endodonti nedir? Endodonti, pulpa ve periapikal dokularda meydana gelen sorunların tedavilerinde uzmanlaşmış alandır. Dişin iç kısmındaki bu dokular derin diş çürüğü, kırık ya da çatlamış dişler, diş eti hastalığı gibi nedenlerle enfekte olabilir. Bu enfekte doku tedavi edilmezse ağrı ve apse oluşumuna yol açabilir. Endodontik tedaviler enfekte dokunun temizlenmesi ve dişin korunması için gereklidir.

Endodonti Nedir

Endodontik uygulamalar arasında en yaygını olan kanal tedavisi genellikle şu şekilde yapılır:

  • Tanı ve Planlama: Dişin radyografisi çekilerek dokuların durumu değerlendirilir.
  • Erişim Açma : Dişin çürük dokusu temizlenir ve üzerine bir açıklık yapılır.
  • Kanal Temizliği : Enfekte pulpa dokusu çıkarılır. Dişin içi temizlenir ve şekil verilir.
  • Dezenfeksiyon: Kanallar, bakterilerden arındırılacak şekilde dezenfekte edilir.
  • Doldurma : Temizlenen kanallar, biyouyumlu bir madde ile doldurulur.
  • Restorasyon : Diş, daimî bir dolgu ya da kuron kaplamalar ile restore edilir.

Endodonti Ne Demek?

Endodonti, dişin iç bölgesiyle ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisini kapsayan diş hekimliği dalıdır. Dişlerdeki ağrı, derin çürükler, kırık veya çatlaklar endodontik tedavi ihtiyacının olabileceğini gösteren işaretlerdir.

Endodontik tedavilerden en bilineni, halk arasında kanal tedavisi olarak bilinen işlemdir. Bu tedavi, dişin içinde bulunan ve pulpa adı verilen yumuşak dokunun iltihaplandığı durumlarda uygulanır. Pulpa dişin beslenmesini ve duyarlılığını sağlayan damar ve sinirlerden oluşur. Ancak bu dokunun zarar görmesi, enfekte olması ya da ölmesi durumunda endodontik tedavi gerekmektedir.

Bu tedavi sırasında, dişin zarar görmüş ya da ölmüş olan pulpa dokusu temizlenir. Temizleme işlemi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu sayede hastanın herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmesi engellenir. Dişin içi, özel aletlerle temizlenir ve diş kanalı şekillendirilir. Ardından, dişin iç kısmı özel materyallerle doldurulur. Bu işlemin ardından diş, çoğu zaman bir kuron veya dolgu ile restore edilir.

Endodonti Hangi Hastalığa Bakar?

Endodonti, sadece kanal tedavisinde değil aynı zamanda kök ucunda meydana gelen enfeksiyonlar, travma sonrası diş tedavileri ve diş eti içindeki kistler gibi durumların tedavisine de bakar.

Endodontinin baktığı rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

  • Dişin iç kısmındaki pulpa dokusunun iltihaplanması,
  • Diş kökünün iltihaplanması,
  • Derin diş çürükleri,
  • Dişlerin çatlaması veya kırılması.

Endodontik tedavi diş kaybını önlemek için son seçenek olarak düşünülmektedir. Bu tedavi ile dişin çekilmeden normal işlevine devam edebilmesi ve estetik görünümünün korunması amaçlanır. Diş hekimleri tarafından sıkça uygulanan bu işlemlerde başarı oranı oldukça yüksektir.

Endodonti İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresi hastanın durumuna göre belirlenir. Hafif vakalarda 1-2 saat içinde tamamlanabilen bu işlem, yoğun enfeksiyon olduğu durumlarda birkaç seans sürebilir. Muayenede dişin durumu değerlendirilir ve röntgen çekilir. Dişte bulunan kanal sayısı, diş köklerinin durumu ve enfeksiyonunun yoğunluğuna bakılarak tedavi planı oluşturulur.

Kanal diş tedavisi genellikle ağrısız bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemden sonra hasta günlük rutinlerine devam edebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tedavinin ardından diş bir süre hassas kalabilir. Bu hassasiyet normaldir ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Bu süre zarfında dişi korumak, sert yiyeceklerden kaçınmak ve önerilen ilaçları kullanmak önemlidir.

Kanal Tedavisi Başarısız Olursa

Endodontik tedavinin başarılı olup olmadığını değerlendirmek için endodonti uzmanı, tedaviden birkaç hafta sonra radyografik kontroller yapabilir. Bu, dişin ve çevresindeki dokunun sağlığını kontrol etmek için gereklidir. Bu rutin kontrolün dışında hastanın şikayetleri devam ederse de tedavi yeniden değerlendirilebilir.

Tedavinin ardından ilaç kullanımına rağmen dinmeyen ağrı, diş etlerinde ve çene de şişlik, aşırı hassasiyet ve diş kökünde kist oluşumu başarısız bir tedavinin işaretleri olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

Dişi kurtarmak için kök kanal tedavisi tekrarlanabilir. Tüm tedavi seçenekleri tüketildikten sonra son çare olarak diş çekilir. Eksik dişi yerine koymak ve normal işlevine devam edebilmesini sağlamak için implant yapılabilir. İmplant tedavisi uzun vadeli ve etkili bir çözümdür.

Prof. Dr. Engin Ersöz endodonti alanında uzmanlaşmış bir hekimdir. Bilgi ve randevu için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.