İmplant Diş Fiyatları 2024

İmplant diş fiyatları 2024-01

İmplant diş fiyatları 2024 implantın kaç dişe uygulanacağı, malzeme seçimi ve hekimin deneyimine göre değişir. Her hastanın ihtiyacı ve talebi farklı olabilir. Bu nedenle muayeneden sonra fiyat belirlemek daha doğru olacaktır.

İmplant diş fiyatları 2024 hastaya uygulanacak ek tedaviler de maliyeti önemli ölçüde etkiler. Diş çekimi, diş eti tedavisi, kemik grefti gibi işlemler ya da anestezi, röntgen hizmetleri fiyatlandırmayı belirler. Buna ek olarak implantın markası ve kalitesi de fiyat değişkenliğinin sebeplerinden biridir.

Diş implantları, eksik dişleri değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Ancak dişin implanta uygun olup olmadığını son tahlilde diş hekimi belirler. İmplant kriterleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İmplant yapılabilmesi için kemik yapısının yeterli olması gerekir. Kemik erimesi olan hastalarda kemik greftine ihtiyaç duyulabilir.
  • Hastanın dişlerinde veya diş etlerinde enfeksiyon varsa ilk olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir.
  • Bazı durumlarda hastaya genel anestezi uygulamak gerekebilir. Bunun için hastanın genel sağlık durumunun iyi olması şarttır.
  • Sigara kullanımı implantın başarısını olumsuz etkileyebileceği için sigara kullanımını azaltmak önerilebilir.
  • Bazı kronik rahatsızlıklar veya ilaç kullanımı implant tedavisini etkileyebilir.
  • İmplant tedavisi yetişkinler için uygundur. Çocuklarda çene gelişiminin tamamlanması beklenir.

Tek Diş İmplant Fiyatları 2024

Tek diş implantı, eksik dişin yerine yerleştirilen yapay diş köküdür. Dolayısıyla çoklu işlemlere göre daha uygun fiyatlıdır. Diş kaybının pek çok nedeni olabilir. Bu kayıplar dişlerde işlevsel sorunlara yol açabileceği gibi estetik kaygıları da ön plana çıkarabilir. Çoğu insan bu nedenlerle implant tedavisini bir çözüm olarak görmektedir.

İmplant diş tedavisinde öncelikle hastanın diş ve çene yapısı değerlendirilir. Bu aşamada röntgenler ve 3D görüntüleme tekniklerine başvurulabilir. Dişte implant işlemi büyük oranda lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Genellikle titanyumdan yapılan yapay diş kökünü yerleştirmek için çene kemiğine kesi yapılarak delik açılır. Diş implantı, açılan kemiğe yerleştirilerek vidalanır. İmplantın çene kemiğiyle bütünleşmesi için birkaç ay gerekebilir.

İmplant çene kemiğine tamamen uyum sağladıktan sonra bölgeye abutment adı verilen bir parça yerleştirilir. Bu parça protez diş için temel oluşturur. Hastaya özel üretilen protez diş, abutment üzerine yerleştirilir ve sabitlenir. Protez dişin hastanın diğer dişleriyle renk ve biçim bakımından uyumlu olması sağlanır. Diş hekimi son kontrolleri yapar ve böylelikle implant süreci tamamlanmış olur.

Dis implant fiyatları  işlemin kaç dişe uygulanacağına göre değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra hastaya uygulanan ek tedaviler de fiyatı belirleyen önemli faktörlerden biridir. Her diş hekimi, kliniğin bulunduğu bölgeye, uzmanlık alanına, deneyimine göre farklı fiyat politikaları belirleyebilir.

İmplant diş fiyatları 2024-02

İmplant Türleri Nelerdir?

Diş implantlarının pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. İşlem sırasında kullanılan malzeme, implantın şekli ve yerleştirme tekniğine göre farklı isimler almaktadır. Hastaya hangi implantın uygun olduğu diş hekiminin muayenesinin ardından belirlenebilir. Hastanın ihtiyaçları ve çene kemiğinin yapısı implant türünü belirleyen en önemli faktördür. Yaygın olarak kullanılan implant çeşitleri şunlardır:

Endosteal İmplantlar

Titanyum malzemeden yapılan bu implantlar vida, plaka veya silindir şeklindedir. Direkt çene kemiğine yerleştirilirler.

Subperiosteal İmplantlar

Çene kemiğinin üzerine, diş etlerinin altına yerleştirilen bu implantlar yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmayan hastalarda tercih edilmektedir

Zirkonyum İmplantlar

Titanyum implantlara alternatif olarak sunulur. Seramik malzemeden üretildiği için metal alerjisi olan hastalarda kullanılabilir.

Mini İmplantlar

Küçük ve ince olmaları bakımından daha dar alanlarda kullanıma uygundur.

Endosteal İmplantlar

Titanyum malzemeden yapılan bu implantlar vida, plaka veya silindir şeklindedir. Direkt çene kemiğine yerleştirilirler.

Anında Yük İmplantları

İmplanttan hemen sonra geçici protez yerleştirilir. Ancak her hasta için uygun olmayabilir.

Hangi implantın size uygun olduğunu belirlemek ve diş implant fiyatları hakkında bilgi almak için Prof. Dr. Engin Ersöz kliniğine başvurabilirsiniz.