Diş Kaplama Fiyatları

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları kullanılan materyale, hastanın beklentisine, diş hekiminin uzmanlığına, lokasyona göre değişir. Genellikle estetik kaygılarla başvurulan diş kaplama işlemi alanında uzman diş hekimlerince yapılmalıdır. Dişin kaplamaya uygun olup olmadığı da büyük önem taşımaktadır.

Diş kaplama fiyatları diş hekiminin muayenesinin ardından hasta görüşü de alınarak belirlenebilir. Çünkü hastanın beklentisi ve materyal seçimi önemlidir. Porselen, zirkonyum, kompozit ve lamine porselen materyaller kaplama işlemi için tercih edilmektedir.

Kaplamaların özellikleri şu şekildedir:

 • Porselen Kaplamalar

Porselen kaplama doğal dişe oldukça benzediği için genelde ön dişlerdeki estetik sorunlar için tercih edilir.

 • Zirkonyum Kaplamalar

Tıpkı porselen kaplama gibi doğal bir görüntü sunan zirkonyum kaplamalar dayanıklılığı nedeniyle tercih edilir.

 • Kompozit Kaplamalar

Diş aralarındaki boşluk, kırık ve renk değişiklikleri için kullanılırlar. Özel bir reçine ile yapılan kompozit kaplama da doğal dişler ile oldukça uyumludur.

 • Lamine Porselen Kaplamalar

Oldukça ince porselen uygulamasıdır. Dişin ön yüzeyine minimal dokunuşlar yapılır.

 • Metal Porselen Kaplamalar

Genellikle alt dişlerde kullanılan metal alaşımlı porselen kaplamalardır. Dayanıklılığı nedeni ile tercih sebebidir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş Kaplama Fiyatları 2024

Diş kaplama dişlerin üzerine uygulanan ince bir tabakadır. Dişte oluşan renk değişimleri, kırıklar, boşluklar pek çok insanı bu işleme yöneltmektedir. Dişlere estetik bir görüntü kazandırması ve hasta özgüvenini yükseltmesi bakımından diş hekimlerinin de en çok uyguladığı işlemlerden bir tanesidir. Kaplamada hangi materyalin tercih edileceği ise diş hekiminin önerileri ve hastanın kararına bağlıdır. Diş kaplaması kişiye özel bir uygulamadır. Her insanın ağız ve diş yapısı farklı olduğu için buna uygun planlama yapılmalıdır.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 • Diş hekiminin muayenesinin ardından uygun bir tedavi planı oluşturulur.
 • Kaplama için hastanın diş rengine uygun bir renk seçimi yapılır.
 • Kaplamanın türüne bağlı olarak ilk önce dişin yüzeyi işleme uygun hale getirilir.
 • Dişlerin ölçüsü alınır ve kişiye özel kaplamaların üretim süreci başlar.
 • Bazı durumlarda dişlerin korunması amacıyla geçici kaplama işlemi yapılabilir.
 • Kaplamalar hazır olduktan sonra hastaya uygulama yapılır.
 • Kaplama dişe sabitlendikten sonra tam olarak oturması için şekillendirme yapılır.
 • Son olarak diş hekimi hastayı ağız bakımı konusunda bilgilendirir.

Çürük diş kaplaması, dişteki hasarı onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Ancak kaplama yapılabilmesi için çürüğün yayılımı ve derinliği önemlidir. Bu aşamada diş röntgeni çekilerek çürüğün durumu değerlendirilir. Bu işlem sırasında hastaya lokal anestezi uygulanarak çürük doku dişten tamamen temizlenir. Dişin ölçüleri alınarak kaplama diş üretim süreci başlatılır. Diş hekimi, dişe geçici kaplama uygulayabilir. Bekleme sürecinde dişlerin korunması için alınan bir önlemdir. Kaplamalar hazır olduktan sonra dişe uygulanır ve sabitlenir.

Diş Kaplama Kaç Seans Sürer?

Seans sayısı hastanın durumuna göre değişebilir. Ancak diş kaplaması genellikle iki seans süren bir işlemdir. İlk seansta muayene yapılır. Kaplama materyali belirlenir, renk seçilir, ölçü alınır. İkinci seansta ise dişe kaplama uygulanır. Seans sayısı bazı durumlarda üç veya daha fazla olabilir.  Kaplama işlemi sırasında hasta acı hissetmez. İşlemden sonra hafif hassasiyetler olağandır. Şiddetli ağrı hissedilmesi durumunda mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş kaplaması kaç sene gider?

Dişe yapılan kaplamanın bakımı iyi yapılırsa 10-15 yıl kadar kullanılabilir. Renk değişiklikleri, hasar veya kırıklar, yıpranmalar, diş altında çürükler kaplamanın çıkarılmasına neden olabilir. Kaplamalar özel yapıştırıcılarla sabitlendikleri için diş hekimi tarafından uygun yöntemlerle çıkarılması gerekir. Bu işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Kaplama dis özel aletlerle dişten ayrılır. Dişlerin temizliği yapılır ve yeni kaplama hemen yapılmayacaksa geçici kaplama uygulanır.

Kaplama çeşitleri de kaplamanın ömrünü belirleyen faktörlerden biridir fakat diş kaplamaları doğru bakımla sağlıklı ve uzun ömürlü kullanılabilir. Doğru bakım için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Düzenli diş kontrolleri olası sorunları erkenden tespit etmenin en etkili yoludur.
 • Ağız bakımı için dişler düzenli fırçalanmalı ve antiseptik solüsyonlarla ağız çalkalanmalıdır.
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu varsa ek tedaviler uygulanmalıdır.
 • Kaplamanın renginin değişmemesi için renkli gıdalar tüketilmemelidir.
 • Uzun süreli ağrı, hassasiyet hissedilirse mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

 

Prof. Dr. Engin Ersöz, restoratif diş tedavilerinde uzman bir hekimdir. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.