Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama 01

Zirkonyum kaplama yaygın olarak kullanılan bir restoratif diş tedavi yöntemidir. Çeşitli nedenlerle hasar görmüş dişlerin yerine zirkonyum malzeme kullanılarak kaplama yapılmaktadır. Zirkonyum dioksitten yapılan bu kaplamalar metal alerjisi olanlar için alternatiftir.

Zirkonyum kaplama dayanıklı bir işlemdir ve uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Aynı zamanda şeffaf yapısı sayesinde ışığı geçirir. Bu nedenle doğal diş görünümüne yakın bir sonuç ortaya çıkar. Zirkonyum oldukça kaliteli bir malzemedir ve bu nedenle fiyatları diğer kaplamalara göre daha yüksektir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplamalar metal içermez. Genellikle diş çürüğü olanlarda ya da daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenlerde kullanılır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde tercih edilir. Zirkonyum kaplamalar doğal diş görünümüne yakın bir sonuç sunar. Kırılmaya ve aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.

Zirkonyum kaplamalar şu durumlarda tercih edilir:

  • Çürük diş onarımı,
  • Zayıf ve çatlak dişlerin güçlendirilmesi,
  • Gülüş tasarımı,
  • Dişlerin beyaz görünmesini sağlama,
  • Diş fonksiyonlarını iyileştirme.

Zirkonyum nedir? Zirkonyum dioksit, beyaz ve toz halinde bir metal oksittir. Diş hekimliği alanında zirkonya seramiği olarak diş kaplamalarında kullanılır. Bu kaplamaları doğal dişten ayırt etmek oldukça zordur. Çok sağlam bir malzeme olduğu için uzun ömürlü kullanılabilirler. Bunun yanı sıra ağız içi dokularla uyum sağlar ve alerjiye neden olmazlar.

Zirkonyum Kaplama 02

1 Adet Zirkonyum Diş Ne Kadar?

Tek dişe kaplama uygulamak, tüm dişe yapılan işlemlere göre daha uygun fiyatlıdır. Ancak zirkonyum diş fiyat oldukça değişkendir. Hastanın ağız ve diş yapısı, ek tedavilere duyulan ihtiyaç, hekimin uzmanlığı fiyatları etkileyebilmektedir.

Uygulamanın fiyatının belirlenebilmesi için bir diş hekimine muayene olunması gerekir. Hekimin tavsiyeleri ve hastanın beklentileriyle uyumlu bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Buna ek olarak dişlerin durumu değerlendirilmeli ve ek tedavilere ihtiyaç olup olmadığı tespit edilmelidir.

Zirkonyum Kaplama Fiyat 2024

ve dayanıklı olduğu için son dönemlerde sıkça tercih edilmektedir. Doğal diş görünümünden taviz vermek istemeyenler de tercihini zirkonyum malzeme ile yapılan kaplamalardan yana yapmaktadır. Türk Dişhekimleri Birliği her yıl diş uygulamaları için fiyat çizelgesi belirlemektedir. Bu fiyatlar her kliniğe göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca ek tedavi ve uygulamalar bu fiyatlara dahil değildir.

Türk Dişhekimleri Birliğinin 2024 yılı için belirlediği minimum kaplama diş fiyatları şu şekildedir:

UYGULAMAKDV HARİÇ FİYAT%10 KDV DAHİL FİYAT
Veneer Kuron (Akrilik)4.581,82 ₺5.040,00 ₺
Veneer Kuron ** (Seramik)5.486,36 ₺6.035,00 ₺
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)6.250,00 ₺6.875,00 ₺
Laminate Veneer Kompozit4.159,09 ₺4.575,00 ₺
Laminate Veneer (Akrilik)5.350,00 ₺5.885,00 ₺
Laminate Veneer (Seramik)13.777,27 ₺15.155,00 ₺
Jaket Kuron (Akrilik)3.695,45 ₺4.065,00 ₺
Jaket Kuron (Kompozit)3.463,64 ₺3.810,00 ₺
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)11.463,64 ₺12.610,00 ₺
Teleskop Kuron* (Koping)5.140,91 ₺5.655,00 ₺

*Kıymetli metal ücreti hariç       **Kıymetli metal ve zirkonyum ücreti hariç

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama birkaç seanstan oluşan bir uygulamadır. İlk muayenede hastanın diş yapısı değerlendirilir ve kaplamaya uygunluğu belirlenir. Ardından dişlerin inceltilmesi gerekebilir. Kaplamanın dişe tam olarak yerleştirilebilmesi için dişler hafifçe aşındırılır. Daha sonra hastanın dişlerinin ölçüsü alınır ve kişiye özel üretim süreci başlar. Bu bekleme sürecinde inceltilen dişlerde hassasiyet oluşmaması için geçici kaplama yapılır.

Ölçülere uygun olarak laboratuvarda üretimi yapılan kaplamalar bir başka seansta hastanın dişlerine yapıştırılır. Son ayarlamalar ve kontroller yapıldıktan sonra işlem tamamlanır. Zirkonyum diş kaplama süresi de kişiden kişiye değişkenlik gösterilir. Ek tedaviler uygulanırsa süreç uzayabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplaması oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 15 yıl rahatlıkla kullanılabilir. Bakımı iyi yapılırsa bu süre daha da uzayabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma davranışı kaplamaların ömrünü kısaltmaktadır. Sert ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak, dişleri düzenli fırçalamak, diş sıkma davranışını engellemek için gece plağı kullanmak ve masseter botoks yaptırmak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri diş kaplamasının ömrünü uzatan alışkanlıklardır.

Zirkonyum kaplamalarla ilgili bilgi almak ve muayene randevusu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.