İmplant Diş

İmplat Diş

İmplant diş, eksik dişlerin yerine konulan yapay diş kökleridir. Bu kökler genellikle titanyum malzemeden yapılır. Çene kemiğine yerleştirilir ve implantın kemiğe entegre olması için bir süre beklenir. Ardından yapay diş gövdesi bölgeye yerleştirilerek işlem tamamlanır.

İmplant diş uygulamaları, dişlerini çeşitli nedenlerle kaybetmiş kişilerin işlevsel ve estetik olarak bu kaybı telafi etmesini sağlar. Çene kemiğine cerrahi müdahale ile titanyum diş kökü yerleştirilmesi tamamlandıktan ve bölge iyileştikten sonra diş kaplama aşamaları gereklidir. İşlem pek çok aşamayı içerir ve bu süreç boyunca ağrı, şişlik gibi durumlar söz konusu olabilir. Doğru yapılmış bir uygulama, uzun yıllar boyunca kalıcı olmaktadır. Bu da implantların popüler diş tedavileri arasında olmasını sağlamaktadır.

Diş İmplant

Diş kaybına yol açan pek çok etken söz konusudur. Bu kayıplar kişinin hem estetik bakımdan hem de fonksiyonel nedenlerle çeşitli zorluklar yaşamasına yol açar. Diş kaybı konuşma bozuklukları, beslenme sorunları, ağızdaki diğer dişlerin zedelenmesi ve yerinden oynaması gibi problemler oluşturabilmektedir. Özellikle ön diş kaybı ise kişinin fiziksel görünümüyle ilgili sorun yaşamasına yol açabilir. İmplant diş yaptırmak, tüm bu sorunlar için kalıcı bir çözüm olanağı sunmaktadır.

Her bireyin kayıp diş sorunu için implant yapımı uygun değildir. Bu işlemin yapılabilmesi için gerekli kriterlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • İmplant, çene kemiğine yerleştirildiği için, yeterli kemik yoğunluğu ve sağlığı önemlidir. Kemik yoğunluğu yetersizse, kemik grefti gerekebilir.
  • İmplant tedavisi cerrahi bir işlem olduğu için, genel sağlık durumu önemlidir. Kalp, diyabet gibi sorunlar bazı hastalarda uygulamaya engel oluşturabilir.
  • İmplant ameliyatı için sağlıklı diş etlerine gereksinim duyulur. Diş eti hastalıkları bulunan kişilerin implant için öncelikle bu sorunu çözülmelidir.
  • Sigara kullanımı yaraların iyileşme sürecini olumsuz şekilde etkilemektedir. Sigara içenlerde implant başarısızlık oranı daha yüksektir.
  • İmplant işlemi kemik gelişimi tamamlanmış yetişkin kişiler için uygundur. Çocuklarda ve ergenlerde çene gelişimi tamamlanmamıştır.

İmplant Tedavisi

Diş implantı kaybedilen dişlerin yerine konulan kalıcı çözümler arasında öne çıkmaktadır. Bu işlem diğer tedavilere nazaran maliyet ve işlem süresi bakımından dezavantajlıdır. Bununla birlikte diğer avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İmplant diş ömürlük mü? Sonuçlar birçok faktöre bağlıdır, ancak işlem genel olarak uzun ömürlü bir çözüm olarak kabul edilir.

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine, çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyum vidalar ve bunların üzerine eklenen protez dişlerin takılması işlemidir. İmplant ne demek sorusunun cevabı da burada gizlidir; bu tanım eksik dişlerin yerine koyulan yapay kök ve diş yapısını ifade eder.

1 implant ne kadar sürede takılır? İşlem yaklaşık bir saat içinde tamamlanır. Bununla beraber işlem bu aşamadan ibaret değildir. İmplant tedavisi süreci, kişinin durumuna ve ihtiyacına göre değişir. İşlem iyileşme süreci ile birlikte birkaç ay sürebilir, çünkü implantın çene kemiğine tam olarak entegre olması için zaman gereklidir.

İmplat Diş

Diş İmplant Fiyatları

Modern diş tedavileri arasında implant uygulamaları oldukça popülerdir. Bu işlem yalnızca diş kökünün oluşturulmasını kapsar. İmplant işlemi sonrasında implant üstü protezler kullanılarak hastaya doğal diş görünüm ve işlevini geri kazandırmak mümkündür. İmplant fiyatları çeşitli etkenlere bağlıdır. Örneğin zirkonyum kaplama ile tamamlanan dişler, arka ya da ön diş implant işlemleri fiyatları farklılaştırır.

Kullanılan malzemenin markası da işlem fiyatları için belirleyici unsurlar arasındadır. Örneğin yerli implant fiyatları ithal ürünlere göre daha uygun olabilir. Bunun nedeni, malzemelerin ithal edilmesi hâlinde dolar kuru üzerinden fiyatlandırılması ve maliyetlerin de bu doğrultuda artmasıdır.

İmplant işlemlerinin fiyat belirlemesinde etkili olabilecek bazı ek uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

  • İmplant öncesi kemik grefti gerekliliği,
  • İşlemin diş çekimi vb. içermesi,
  • Takılacak yapay diş için seçilen malzeme,
  • Diş eti sağlığına dair uygulama gerekliliği.

Hastanın iyileşmesini geciktirecek ya da uygulamaları zorlaştıran ek hastalıkları ve seans sayısı uygulama fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle implant fiyatı belirlemesini en doğru şekilde yapacak kişi, hastayı muayene etmiş bir diş hekimidir.

1 implant kaç TL 2023?

İmplant işleminin detayları fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Uygulama maliyeti kişiden kişiye hatta hangi diş için işlem planlandığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diş çekimi ve implant diş gerekliyse farklı fiyatlar ortaya çıkacaktır. Hekiminin deneyim ve uzmanlığı, kliniğin fiyat politikaları işlemin hastaya maliyetini belirleyen unsurlar arasındadır.

1 diş implantı ne kadar? İmplant diş fiyatları kullanılan malzemenin türüne, tedavinin karmaşıklığına ve diş hekiminin tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Bu uygulamalar için net bir fiyat belirlenmesi mümkün değildir. Bununla birlikte tek diş için yapılan bir implant tedavisi çoklu uygulamalardan daha uygun fiyatlıdır.

2023 diş implant fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İmplant seçerken fiyatlardan önce malzeme ve tedavinin kalitesini göz önünde bulundurmak önemlidir. Prof. Dr. Engin Ersöz’e başvurarak diş tedavileri hakkında detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

İmplat Diş