Günde Kaç Kez Diş Fırçalanmalı?

Günde Kaç Kez Diş Fırçalanmalı

Günde kaç kez diş fırçalanmalı? Bu soru, ağız ve diş sağlığını korumak isteyen pek çok kişinin merak ettiklerindendir. Dişlerde kalan yemek artıkları ve gece boyu biriken bakteriler pek çok diş problemine, diş eti hastalığına yol açar. Bununla birlikte bazı sistemik hastalıkların da diş bakımıyla ilgisi olduğu tespit edilmiştir.

Günde kaç kez diş fırçalanmalı? Günde en az iki kez diş fırçalamak, dişlerin sağlıklı ve temiz kalmasını sağlayacaktır. Diş fırçalamada kullanılan fırça, uygulamanın diş ipiyle desteklenmesi gibi hususlar da ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir. Doğru diş fırçası ve macunu seçmek, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmak vb. de göz ardı edilmemelidir. Bunlar, düzenli diş fırçalama ile birleştiğinde ağız ve diş bakımı için oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Günde Kaç Kez Diş Fırçalanmalı?

1 Günde Kaç Kez Diş Fırçalanır?

Diş fırçalamak, ağız ve diş sağlığını korumanın en basit ve etkili yollarındandır. Zira dişler, gece boyunca ve gündüz yeme-içme eylemine bağlı olarak kirlenir. Yiyecek artıkları diş ve diş etlerine sıkışır, şeker ve asit parçaları, tükürük salgısı ağzın ve dişlerin yüzeyini kaplar. Bunlar temizlenmediği takdirde çürük oluşumu, diş eti rahatsızlıkları ve diğer pek çok sorun kaçınılmaz olacaktır.

Günde iki kere diş fırçalamak, diş hekimlerinin önerdiği en alt seviye uygulamadır. Uyumadan önce gün içindeki kir ve artıklardan kurtulmak, sabah ise gece ağızda biriken bakterileri uzaklaştırmak için diş fırçalanması gerekir. Bunun dışında, gün içinde yemeklerden, alkollü ve asitli içeceklerden sonra da diş fırçalanması tavsiye edilir.

Diş fırçalama esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

  • Diş fırçası kıllarının sertlik derecesi,
  • Kullanılan diş macununun özellikleri,
  • Fırçalama sonrası diş ipi kullanmak,
  • Atlamadan, düzenli diş fırçalamak.

Böylece diş yüzeyi daimî olarak temiz kalacak, bakteri vb. oluşumu engellenmiş olacaktır. Bazı özel durumlarda, örneğin ortodonti tedavisi esnasında diş teli varken, ya da bir operasyon sonrasında ağız bakım rutininde değişiklik gerekebilir. Bu durumlarda diş bakımında oluşan gerekliliklerin hekim tarafından bildirilmesi gereklidir. Bu doğrultuda yapılacak diş fırçalama ve ağız bakımı, sürecin sağlıklı içinde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Kaç Dakika Diş Fırçalanmalı?

Kişiye, beslenme ve diğer alışkanlıklarına göre “günde kaç kez diş fırçalanır” sorusunun yanıtı farklılık gösterir. Bu doğrultuda günde 3 kez diş fırçalamak ya da daha fazla sayıda diş fırçalama eyleminin bir zararı yoktur. Ancak;

  • Beyazlatıcı özelliği nedeniyle çok güçlü olan diş macunları diş hekimi kontrolünde kullanılmalıdır.
  • Günlük diş fırçalama işlemleri için kullanılacak diş fırçası, diş minesini çizebilecek sertlikte olmamalıdır.
  • Diş fırçalama sonrasında uygun şekilde diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi, diş sağlığı için önemlidir.

Günde 1 kez diş fırçalamak yeterli mi? Bu sorunun yanıtı hayır şeklinde verilebilir. Zira en az sabah ve akşam olmak üzere iki defa dişlerin fırçalanması gereklidir.

Peki kaç dakika diş fırçalanmalı? Bu sorunun yanıtı da “en az iki dakika diş fırçalanmalı” şeklinde yanıtlanabilir. Bu sürenin altındaki diş fırçalama işlemi ya da diş fırçalamanın çok hızlı, sert hareketlerle yapılması diş ve diş etine zarar verebilir.

Diş ve ağız sağlığının korunması için diş fırçalamanın yanı sıra düzenli doktor kontrolü, beslenme alışkanlıklarının diş sağlığına zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi gibi adımlar da önemlidir.

Günde Kaç Kez Diş Fırçalanmalı?