Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Diş hassasiyeti nasıl geçer? Dişlerdeki hassasiyetin nedeni diş minesinin zarar görmesidir. Bu nedenle diş minesini güçlendirmek hassasiyetin giderilmesinde etkilidir. Ayrıca diş taşı temizliği yaptırmak, hassas diş macunları kullanmak, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyeceklerden kaçınmak da hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Diş hassasiyeti nasıl geçer? Hassasiyeti hafifletmek için florür içeren ağız gargaraları kullanılabilir. Bunun yanı sıra diş hekimi, diş minesini güçlendirmek için özel tedaviler ve jeller önerebilir. Dişleri yumuşak kıllı fırça ile nazikçe fırçalamak da hassasiyeti azaltabilir. Ayrıca asitli ve şekerli gıdaların da diş minesine zarar vererek hassasiyeti arttıracağı unutulmamalıdır.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Diş hassasiyeti diş minesinin aşınması veya diş eti çekilmesi sonucu dentin adı verilen dişin alt tabakasının açığa çıkmasıyla meydana gelir. Bu durumda sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi yiyecekler ve içecekler diş sinirlerine ulaşarak ağrıya sebep olabilir. Diş minesinin aşınması, asitli yiyeceklerin fazla tüketilmesi, sert diş fırçalama alışkanlıkları veya diş gıcırdatma gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Diş eti hassasiyeti ise diş eti hastalıkları nedeniyle ortaya çıkar. Diş eti hastalıkları, plak birikimi sonucu diş etlerinin iltihaplanmasıyla başlar.  Bu durum ilerleyen evrelerde diş eti çekilmesine ve diş köklerinin açığa çıkmasına neden olabilir. Diş eti çekilmesi de diş hassasiyetinin bir başka yaygın nedenidir. Diş etlerinin sağlıklı kalması için düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri oldukça önemlidir.

Dişlerde hassasiyet aynı zamanda diş çürükleri, kırık dişler veya eski dolgulardaki problemler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu tür durumlar, dişlerin sinir uçlarına ulaşan yolların açılmasına neden olur. Dişlerdeki hasar veya çürükler, diş hekimi tarafından tedavi edilmediği sürece hassasiyetin artmasına ve daha ciddi diş problemlerine yol açabilir.

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir?

Diş hassasiyeti tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Hassasiyet giderici diş macunları kullanmak etkili yöntemlerden biridir. Bu tür diş macunları, diş sinirlerini kaplayan bir bariyer oluşturarak ağrıyı azaltır.

Florür tedavisi, diş hekiminin uygulayabileceği bir başka etkili yöntemdir. Florür, diş minesini güçlendirir ve hassasiyetin azalmasına yardımcı olur. Diş eti hastalıkları varsa diş hekimi derin temizlik işlemleri ve uygun ağız bakım ürünleri önererek diş eti sağlığını da iyileştirebilir.Bunlara ek olarak uygulanabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir:

Yumuşak kıllı diş fırçası kullanmak

Doğru fırçalama teknikleri uygulamak

Asitli ve şekerli gıdalardan kaçınma

Alkol içermeyen ağız gargaraları kullanmak

Diş hassasiyetini önlemek ve tedavi etmek için doğru ağız bakım alışkanlıklarını benimsemek ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek büyük önem taşır. Dişleri nazikçe fırçalamak, asitli ve şekerli gıdalardan kaçınmak ve diş hassasiyeti belirtilerini ciddiye almak, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmaya yardımcı olacaktır.

Diş hassasiyetine neden olan başka bir problem varsa o problemin çözümü de rahatlama sağlayacaktır. Bu nedenle öncesinde mutlaka bir diş hekimine muayene olmak ve hekimin önerileri doğrultusunda hareket etmek büyük önem taşır.

Detaylı bilgi almak ve muayene randevusu oluşturmak için Prof. Dr. Engin Ersöz kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.