Diş Bakımı

Diş Bakımı

Diş bakımı, ağız ve diş sağlığının optimum seviyede kalması için yapılması gereken bir dizi uygulamadır. Yeterli ve doğru diş bakımı kişinin sağlıklı ve beyaz, parlak renkte dişlere sahip olmasını sağlar. Ayrıca ağız kokusu veya çürük oluşumu gibi istenmeyen durumlardan korunmak için de önemlidir.

Diş bakımı ağız ve dişlerin temiz tutulması için yapılacak çeşitli uygulamaları kapsar. Bunlar için diş ipleri, diş fırçası, ağız çalkalama suyu, dil temizleyici gibi araçlar kullanılır. Diş bakımının düzenli şekilde ve etkili yöntemlerle yapılması ileride ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan kişiyi korur. Bununla beraber dişlerin estetik, beyaz, parlak ve sağlıklı görünmesi için de diş bakım işlemleri önemlidir.

Diş Bakımı

En İyi Diş Bakımı Nasıl Olur?

Günümüzde oldukça geniş bir aralıkta, her yaş ve durumdan kişi için uygun diş ve ağız bakım ürünleri bulunmaktadır. Bununla birlikte teknolojiden faydalanılarak üretilmiş fırçalar, farklı işlevler için kullanılmaya elverişli çok fonksiyonlu bakım ürünleri vb. mevcuttur. Peki tüm bu ürünlerle, dişler en güzel nasıl temizlenir?

Dişlerin doğru temizlenmesi oldukça fazla sorundan kişinin korunmasını sağlamaktadır. Bu temizliği sağlayabilmek için önem arz eden bazı noktalar şunlardır;

 • Doğru diş fırçası seçimi,
 • Düzenli diş fırçalama,
 • Doğru diş fırçalama tekniği,
 • Diş macunu seçimi,
 • Dil ve ağız temizliği,
 • Diş ipi kullanımı,
 • Ağız gargarası,
 • Düzenli hekim kontrolleri.

Bu hususlarda yapılacak tercihler ve uygulamaların düzenli olması, kişinin temiz ve sağlıklı dişleere sahip olmasını sağlayacaktır. Bu konulara gerekli önem verilmezse veya “hiç diş Fırçalamazsak ne olur?”:

Dişlerin düzenli şekilde temizlenmemesi, ortaya pek çok sorun ve hastalığın çıkmasına yol açabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Diş tartarları,
 • Çürükler,
 • Diş eti hastalıkları,
 • Sararma,
 • Kötü ağız kokusu,
 • Diş kaybı.

Ayrıca diş ve ağız sağlığı, genel sağlıkla ilişkilidir. Diş ve diş etinde oluşan hastalıklar kalp rahatsızlıkları, diyabet ve diğer bazı sistemik hastalıklarla ilişkilendirilebilir. Bu nedenle diş ve ağız temizliğine gereken önem verilmeli, ilk dişlerin çıkmaya başlamasından itibaren diş fırçalama ve diğer bakım uygulamalarına başlanmalıdır.

Diş Bakımı

Dişler En Güzel Nasıl Temizlenir?

Diş ve ağız bakımı, kişinin sağlıklı ve estetik dişlere sahip olması için gerekli temel husustur. Günde en az iki kez doğru şekilde diş fırçalanması, gargara ve diş ipleri ile temizliğin desteklenmesi önem arz eder. Bu noktada, “sağlıklı ve temiz dişler için ne yapmalıyız?” sorusuna cevap olarak şunlar verilebilir;

Doğru fırça seçimi: Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası kullanımı, diş minesinin yıpranmasını engelleyecektir. Elektrikli (şarjlı) diş fırçalarının kullanımı da etkin bir diş temizliği için tercih edilebilir.

Doğru diş fırçalama tekniği: Diş fırçasının dairesel ve kısa hareketlerle kullanılması, dişin iç yüzeyinin de fırçalanması gereklidir.

Diş macunu seçimi: Florür içerikli bir diş macunu kullanılması diş sağlığı açısından önemli bir husustur.

Diş ipi kullanımı: Dişlerde plak veya çürük oluşmaması için diş ipi kullanımı önemlidir. İpi dişler arasında C şeklinde hareket ettirmek, diş aralarının temiz kalmasını sağlayacaktır.

Diş eti ve dil temizliği: Fırçalama esnasında diş etlerine nazik şekilde masaj yapılması, dil yüzeyindeki bakterilerin de bu amaçla üretilen malzemelerle temizlenmesi gereklidir.

Bu şekilde yapılacak ağız ve diş temizliği, evde diş bakımı için yeterli olacaktır. Bununla birlikte kişilerin altı ayda bir diş hekimi kontrolü yaptırması, olası sorunların önceden tespit ve tedavisine imkân sağlayacaktır.