Kliniğimizdeki Covid-19 (Corona Virüs) önlemleri

Covid-19 (Corona Virüs) nedeniyle kliniğimizde bazı önlemler alınmıştır.

Bu dönemde kliniğimizin işleyişinde bazı farklılıklar olacak ve sizden bu konuda bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz.

Randevunuz sırasında ya da bir gün önce asistanımız sizlere Corona virüs riskiniz ile ilgili bazı sorular soracak, lütfen bu soruları cevaplayın.

Kliniğimizde randevunuza geldiğinizde HES kodunuzu istiyoruz, lütfen önceden “Hayat Eve Sığar” uygulaması ile kodunuzu alın.

Randevunuza tam zamanında gelin. Bu dönemde gerek hazırlıkların yapılabilmesi gerekse hastaların birbiri ile karşılaşmaması için hasta sayımız günde 4 hasta ile sınırlandırılmış olsa da bu konuda sizin de yardımınız gerekiyor. Biz zaten çok hızlı çalışmıyorduk ama Slow-Dentistry yani Yavaş Diş Hekimliği dönemine giriyoruz.

Önceki hastadan sonra yapılacak dezenfeksiyon işlemlerimiz oluyor ve bunlar zaman alıyor. Sizinde tedavi öncesi hazırlıklarınız zaman aldığı için lütfen randevu saatinizden 15 dk önce kliniğimizde olun.

Refakatçi zorunluluğu yoksa lütfen randevunuza tek gelin.

Kliniğimize girerken mutlaka maske takın.

Klinik girişindeki dezenfektan havuzlu paspası mutlaka kullanın.

İçeri girdiğinizde galoş takın ve girişteki Covid-19 Standındaki dezenfektan solüsyon ile ellerinizi dezenfekte edin.

Daha sonra yine girişteki Covid-19 standındaki ateşölçer ile bileğinizden ateşinizi ölçmeniz gerekiyor. Vücut ısınız 37,5 veya altında ise diş tedavisi yaptırabilirsiniz.

Daha sonra sizden diş fırçalamanızı ve size vereceğimiz gargara ile ağız gargarası yapmanızı rica ediyoruz. Evde diş fırçalamış olsanız dahi kliniğimizde bu işlemi tekrar yapmanız gerekmektedir. Biz bu amaçla sizlere tek kullanımlık diş fırçası sağlıyoruz.

Bu esnada yardımcım sizden bir onam formu imzalamanızı isteyecek. Daha sonra lütfen oturun ve sizi almamızı bekleyin. Mümkünse bu esnada telefon ile görüşmeyin.

Maalesef kontaminasyon yaratmamak için çay-kahve ikramını ve okunacak dergileri bekleme odamızdan kaldırdık.

Daha sonra klinik odasına alınacaksınız ve tedavi işlemlerine başlayacağız.

Sizinle ilk görüşmemizi N95 maske ve siperlik ile güvenli bir mesafeden yapacağız.

Operatif işlemlere başladığımızda ise tam yüz maskesi ve tulum kullanacağım. Bu esnada karşılıklı konuşmamız biraz sınırlanacak.

Bu kıyafetlerimiz size biraz abartılı gelebilir ama bizler sizin sağlığınızı, toplum sağlığını ve kendi sağlığımızı korumak amacıyla her hasta Covid-19 taşıyor gibi önlemlerimizi almak durumundayız.

Kliniğimiz de sterilizasyon için altın standart olan otoklav sterilizasyonu kullanılmaktadır.Bu döneme özel olarak her hastadan sonra ULV cihazı ile ortam sterilizasyonu yapılmasına da başlanmıştır. Bu amaçla Hipokloröz Asit kullanılmakta olup insan sağlığına kesinlikle zararı yoktur.

Bu dönemde cihazlarımızdan ağzınıza verilen suda da yine hipoklorözlü su kullanılmaktadır.

Sağlıklı günlerde buluşmak dileği ile…

Prof.Dr.Engin Ersöz