Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Başarısız kanal tedavisi belirtileri 01

Başarısız kanal tedavisi belirtileri tedavi uygulanan dişte şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Ağrı kesici kullanımına rağmen bir türlü geçmeyen ağrı, buna eşlik eden şişlik ve iltihaplı akıntılar kanal tedavisinin başarısız olduğunu gösterebilir.

Başarısız kanal tedavisi belirtileri yaşanması durumunda zaman geçirmeden diş hekimine başvurmak ve dişteki enfeksiyonu tedavi etmek gerekir. Aksi halde diş kaybına varan olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Kanal tedavisi sonra doğru bakım da komplikasyonların önüne geçmektedir. Bu bakımdan ağız hijyeni çok önemlidir.

Kanal tedavisinin başarısız olması durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

Dişte ağrı ve işlem yapılan bölgede hassasiyet,
Diş etlerinde ve çevre dokularda şişlik,
Diş etlerinde kızarıklık ve iltihaplı akıntılar,
Tedavi edilen dişte çatlak oluşması,
Dişin renginde meydana gelen değişimler,

Bu belirtilerden bir veya birkaçının yaşanması durumunda kanal tedavisinin başarısız olma ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Kanal Tedavisi

Dişin iç kısmı ve diş kökleriyle ilgilenen diş hekimliği dalı endodonti olarak adlandırılır. Kanal tedavisi ise endodontik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi diş iç kısmındaki enfekte olmuş dokunun çıkarılması ve temizlenip dolgu maddesi ile doldurulması süreçlerini içermektedir. Pulpa adı verilen, dişin iç kısmında bulunan yumuşak doku kan damarları ve sinirlerden oluşur. Bu doku enfekte olduğunda diş köklerine zarar vererek diş kaybına yol açabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kanal tedavisi yapılan diş normal işlevine devam edebilir. Ancak bazı nadir durumlarda kanal tedavisinin başarısız olma ihtimali de vardır. İşlem sonrası komplikasyonların önüne geçmek için diş hekimi tarafından reçete edilen ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli kullanılmalı ve ağız bakımı iyi yapılmalıdır.

Kanal tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Tedaviden hemen sonra bir şey tüketilmemelidir.
  • İlk birkaç gün yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.
  • Aşırı soğuk ve sıcak gıdalar hassasiyete yol açabilir.
  • Diş fırçalarken tedavi bölgesine nazik davranılmalıdır.
  • Antiseptik solüsyonlarla gargara yapılabilir.
  • İyileşmeyi hızlandırmak için alkol ve sigaradan kaçınılmalıdır.
Başarısız kanal tedavisi belirtileri

Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır?

Kanal tedavisi sonrası herhangi bir sorun yaşamamak için alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimine muayene olunmalıdır. Kanal tedavisi sonrası ağrı başarısız kanal tedavisinin belirtileri arasındadır. Ancak işlem sonrası hafif veya orta şiddette ağrı normaldir ve bu ağrının birkaç gün içinde geçmesi beklenir. Geçmeyen ve şiddeti artan bir ağrı yaşanması durumunda en kısa zamanda diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.

Kanal tedavisinin ardından diş ağrısı tek başına tedavinin başarısız olduğunu göstermez. Tedavi bölgesinde ağrıya eşlik eden şişlik de enfeksiyon belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra tedavi edilen dişte ısırma esnasında oluşan hassasiyet ve rahatsızlık, bölgede iltihaplı akıntının oluşması, dişte çatlama ve kırılmalar, diş renginde değişimler, ağızda kötü koku ve tat kök kanal tedavisinin başarısızlığına işaret edebilir. Endodontik kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama ilk birkaç gün normaldir. Tedavi edilen dişte uzun süreli hassasiyet hissedilmesi durumunda kontrole gidilmesi önerilir.

Yanlış kanal tedavisi sonuçları

Kök kanal tedavisi genelde sorunsuz bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda tedavi sonrası komplikasyonlar meydana gelebilir. Tedavi edilen dişte enfeksiyon oluşursa bu durum işlem başarısını etkileyebilir. Pulpa dokusunun yeterince iyi temizlenmemesi sonucu enfeksiyonlar tekrarlayabilir. İşlem sırasında sinir hasarı oluşabilir veya yanlışlıkla kök ucu delinebilir. Tüm bu komplikasyonlar diş kaybına yol açabileceği gibi kalıcı diş eti problemlerine de sebebiyet verebilir.

Diş kanal tedavisi sonrasında ağız bakımını yapmak çok önemlidir. İyileşme sürecinde diş hekiminin reçete ettiği ilaçlar düzenli kullanılmalı ve bakım önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Prof. Dr. Engin Ersöz endodontik diş tedavilerinde uzman bir diş hekimidir. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.