30 Eyl 2018

İmplant

Çürük, kemik seviyesi kaybı gibi nedenlerle dişler kaybedilebilir. Ağızda her dişin önünde ve arkasında ayrıca altında ve üstünde başka bir diş olduğu için kaybedilen dişin tekrar yerine konması oldukça önem taşır. Aksi halde bu boşluğun yanındaki dişler boşluğa doğru kayarken dişsiz boşluğun altında ya da üstündeki dişler de dişsiz boşluğa doğru hareket eder. Domino taşlarının birbiri üzerine düşmesi gibi bu hareketlilik diğer dişlere de yayılır. Özetle sadece 1 diş bile eksik olsa bu hareketlerden komşu 4-5 diş olumsuz etkilenir ve bu dişlerinde ileride kaybı söz konusu olabilir.
Ağız da bazı dişlerin olmaması çiğneme de olumsuzluk yaratsa da yemek yeme devam eder ancak yukarıdaki nedenlerle bu boşluğu kapatılması ileriki yıllar için oldukça önem taşır.
Kaybedilen dişin boşluğu nasıl kapatılır
Köprü yaparak ya da İmplant yerleştirerek bu boşluğun kapatılması gerekir. Eğer komşu dişlerde herhangi bir harabiyet yoksa bu dişlerde kesim yapılarak buraya köprü yapılması çok arzu edilmez. Bunun yerine boşluğun olduğu yere bir implant yerleştirilirse kaybedilen dişin yerine yeni bir diş yapılmış olur ama diğer dişlere bir müdahale yapılması gerekmez.
İmplant Nasıl Yapılır
Temel olarak implant kemik içerine bir motor ile bir yuva açılması ve bu yuvaya açılan yuvada çok hafif geniş titanyum bir vida benzeri yapının yerleştirilmesinden ibarettir.
Daha önce çekilmiş bir dişin yerine implant yapılabildiği gibi uygun olması durumunda implant çekimle aynı gün de yerleştirilebilir. Normalde bir implantı yerleştirilmesi ortalama 20 dk sürer. 1 hafta sonra da dikişi alınır. Bazı durumlarda dikiş olmadan da implant yapılabilir.
Normal şartlarda implantın yerleştirilmesinden sonra 3 ay implant ile dişin birbirine kaynaşması beklenir. Bu süre sonunda implantın üst kısmı daha önce yerleştirilen alt kısma vidalanır ve bilinen yöntemlerle eğer tek implant ise porselen bir kron, daha fazla ise porselen köprü yapılarak sabit protez bitirilir.
Başarılı bir implant için doğru tanı, doğru planlama, başarılı bir cerrahi ve kaliteli ve uzun süredir Türkiye’de distribütörü alan bir implant firması ile çalışmak çok önemlidir.

Yorum Yapın